univerza logo

Nihalo žoge

Pri našem poskusu, smo uporabili žoge z različnimi dimenzijami in lastnostmi.
Nihanje je v vseh primerih dušeno. V primerih, kjer smo najprej opravili meritev z napihnjeno žogo,nato pa smo iz nje izstisnili nekaj zraka, smo s tem spremenili maso in prožnost žoge hkrati. Grafi so zgolj primerjava.

Pri žogah se spreminjata kinetična in potencialna energija, odbijejo pa se zaradi prožnostne energije.

Pred udarcem ob tla in po odboju na tleh je gibanje žoge prosto. Pomeni, da se tedaj ohranja vsota kinetične in potencialne energije žoge. Če štejemo potencialno energijo od tal navzgor, lahko trdimo, da je kinetična energija, ki jo ima žoga tik pred udarcem ob tla, enaka potencialni energiji, ki jo ima na začetku. Prav tako je kinetična energija, ki jo ima žoga takoj, ko se odlepi od tal, enaka potencialni energiji, ki jo ima v največji višini, ki jo doseže.

Pri izpraznjenih žogah pa lahko privzamemo tudi to, da je njen odboj od tal manj prožen, torej je tudi odbojnost manjša (kar pomeni, da doseže manjšo višino).

Primerjali smo odboj iste žoge pri različnih tlakih v žogi in posledično različnih prožnostih ter različnih žog med sabo.

Spodnji grafi prikazujejo nihanja različnih žog.

 




Pri preizkusu nismo merili spremembe tlaka v žogah in kako se z njo spreminja prožnostni koeficient, zato moramo grafe jemati le kot ilustracijo dogajanja, pri čemer številk ne smemo upoštevati preveč natančno! Se pa vseeno da spremembo tlaka izračunati iz (v grafih napisanih) sprememb mas.

Komentar k rezultatom: če žogam iztisnemo nekaj zraka, lahko iz grafa opazimo, da ima nihanje take žoge manjšo aplitudo.Nihanje žoge iz stiropora se najprej zaduši. Pri primeru balonarke opazimo, da amplituda nihanja rahlo izpraznjene žoge hitreje pada zaradi večjega dušenja, kot prvotno napihnjena žoga, kar je pričakovano, saj je manj napihnjena žoga manj prožna.


Opomba: meritve so tako zelo goste, da v grafe nismo vključili vseh točk meritev, ker bi bili grafi nepregledni.

Projektno delo 2008/09

Paleta nihal